Venezuela: Ett Recept på Äkta Venezolanska Cachitos
Cachitos är en älskad frukostfavorit i Venezuela, kända för sin gyllene deg och läckra fyllning av skinka. Dessa läckra små bröd utgör ett perfekt sätt att börja dagen, och deras historia går tillbaka till influenser från både spanska och italienska kök. Ett bett av cachito, och du kommer att känna dig transporterad till de livliga gatorna i Caracas, där doften av nybakat bröd fyller luften.
Venezuela, ett land rikt på kultur och naturlig skönhet, ligger på Sydamerikas norra kust. Känd för sina fantastiska landskap, allt från de höga Anderna till de tropiska stränderna vid Karibiska havet, är Venezuela en plats där tradition möter modernitet. Dess kulinariska arv är lika mångfacetterat och erbjuder en fusion av smaker som speglar landets historia och mångfald.
Ingredienser (för 8 portioner)
- 4 dl vetemjöl
- 1 paket torrjäst (ca 11 g)
- 2 msk socker
- 1 tsk salt
- 2 msk smör, smält
- 1 dl mjölk
- 1 dl vatten
- 200 g skinka, skivad
- 1 ägg, vispat (för pensling)
Instruktioner
- Blanda vetemjöl, torrjäst, socker och salt i en stor skål.
- Tillsätt smält smör, mjölk och vatten till de torra ingredienserna. Blanda tills du får en mjuk deg.
- Knåda degen på en mjölad yta i cirka 10 minuter tills den är smidig och elastisk.
- Lägg degen i en oljad skål, täck med en kökshandduk och låt jäsa i cirka 1 timme eller tills den har fördubblats i storlek.
- Förvärm ugnen till 200°C.
- Stjälp upp degen och dela den i 8 lika stora delar. Rulla ut varje del till en tunn cirkel.
- Lägg skivad skinka längs med ena sidan av varje cirkel och rulla ihop till en croissantform.
- Lägg cachitos på en bakplåtspappersklädd plåt. Pensla med det vispade ägget.
- Grädda i ugnen i 15-20 minuter eller tills de är gyllenbruna.
Att göra cachitos är inte bara en kulinarisk upplevelse, det är också en resa till hjärtat av venezuelansk kultur. Dessa läckra bröd är perfekta för frukost, brunch eller som ett mellanmål när som helst på dagen. Njut av dem med en kopp kaffe eller en uppfriskande juice för den fullständiga venezuelanska upplevelsen.
Med vänliga hälsningar,
Saga









